*P. Mobil: Lámpagyár
Intro
Mióta (sok év TFT-zés után) átálltam az eInken olvasására, azóta keresgéltem olyan világítási megoldást, ami tudja hozni a háttérvilágított eszközök kényelmét és komfortosságát, de nem jár túl sok kompromisszummal. Mert azt nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy jól beállított, a környezeti fényviszonyokkal harmonizáló fényerő és színprofil, valamint jól megválasztott és nem túlzottan élsímított betűtipusok használatával a TFT-n olvasás önmagában nagyon komfortos tud lenni. Az eInkhez képest rövid akkuidőért pedig sok kellemes extrát kaphatunk. A legfontosabb, hogy háttérvilágítással simán lehet úgy olvasni, hogy a szobában teljes a sötétség, és a gyerkőc/házastárs alvását semmi nem zavarja. (Ennyit az elektronikus olvasás intimitásáról ;-)
A TFT akkor kerül büntetőágra, amikor a fenti kitételek sérülnek, pl. túl sok háttérfény, túl sok vagy túl kevés kontraszt, túlzásba vitték anti-aliasingot.
Kindle tok beépített lámpával
Az eInk eszközzel integrált megvilágítás nem mai találmány, az első komoly versenyző ezen a téren a Sony PRS-700 volt, ami kicsit sokat akart egyszerre, de nem volt meg hozzá a technológia, így az eredmény kicsit felemásra sikerült. Így lehetett, hogy bár a kijelző panel peremébe voltak LEDek építve, a Sony mégis külső lámpát ajánlott az éjszakai olvasáshoz. Az Amazon fejlesztői kicsit más logikát alkalmaztak. Először is kioptimalizálták a kijelzőt kontrasztra és sebességre, (amivel finoman szólva is az élre törtek), a megvilágítást pedig szabadon választhatóra vették. A kézenfekvő megoldás egy lámpával egybeépített tok. A dolog nem olcsó, a bár a 60 dolláros ár picit félrevezető. Ugyanis ebből a tok 35 dollár, ennyibe kerül ugyanennek a zsanéros, keménytáblás bőrtoknak a lámpa nélküli változata, azaz a lámpa "önmagában" csak 25 zöldhasú lenne.
Mit kapunk ezért a pénzért? Nincs se kapcsolója, se akkuja, cserébe helyet sem foglal, és lehetetlen elhagyni, otthon felejteni. Megduplázza ugyan az olvasó súlyát és vastagságát, de így is abszolút hordozható. A lámpa az olvasóból kapja az energiát, és csak akkor ég, amikor 1. ki van húzva, 2. az olvasó maga be van kapcsolva. Egyszerű, mint a faék. Van benne (szerintem) három erős LED egy ügyes diffúzor mögött, két hideg között egy melegebb. Mivel a jobb fölső sarokból húzzuk átlósan kifelé, ezért a fényeloszlás nem lesz egyenletes, a jobb fölső sarok marad a legfényesebb, a bal alsóba némileg kevesebb jut.
A hordhatósága, kezelhetősége tökéletes, a használatát, a fényviszonyait picit szokni kell. Szerintem jobb lett volna, ha nem a sarokból, hanem az alsó vagy fölső él közepéből kéne ugyanezt a lámpatestet kihúzni. Igazából abban a legjobb, hogy ha nem készültünk sötét helyre, de mégis beüt, illetve utazás közben, ahol nem opció semmilyen külső fényforrás (megállóban, vonaton)
Mighty Bright
Sajnos a Kindle-ből is csak az utolsó generáció támogatja ezt az integrált megoldást, akinek nem ilyen van, vagy nem elégszik meg annak kicsit "sarkos" fényével, nézze meg közelebbről ezt a lámpácskát. A "kistestvér" két 2032-es gombelemmel muzsikál, a nagy három AAA cerkával és két LEDdel. A fényük erős, egyenletes és jó hideg. Az utóbbi miatt azért kicsit fáj a szivem. Értem én, hogy melegebb fényű LEDek még csak most kezdenek szivárogni, de jobb lenne, ha legalább az egyik LED meleg lenne.
A fényt ez esetben nem diffúzor hanem lencse teríti, teljesen egyenletesen és lehatárolva. Ezt a lámpát próbálgatva jött az ötlet, hogy ne fölülről, hanem alulról világítsam meg a kijelzőt, így ugyanis nem tud visszacsillanni.
Fontos megjegyezni, hogy bár formájában hasonlít a kínai piacos lámpácskákra, minőségben egy (több) nagyságrenddel van fölöttük. Próbáltam. Az ár arányos a minőséggel. Jó hír, hogy kedvenc vaskereskedőnknél kapható, és meg is nézhető közelről. Az Amazonon mezítláb olcsóbb (mint gyakorlatilag minden az USÁban), szállítással viszont már csak úgy éri meg onnan hozni, ha valamihez oda lehet csomagolni.
Nagyon hasznos utazáskor, ha már picit szét lehet csomagolni, sátorban, szállodában pl. és nem akarjuk a hálótársat zavarni.
Jansjö
Ha már LED, legyen kövér. Az IKEÁban találtam ezt a remek darabot. A Jansjö lámpák írd és mondd erős 4 wattot fogyasztanak és nagyon jó, egyenletes, meleg fényt adnak. Van asztali, fali, csiptetős és állólábas kivitelük több színben. Elmennek műhelylámpának egy esztergapadra. A fényerő sajnos nem szabályozható, ezért ha elég kicsire húzom a fénykúpot, hogy a szomszéd ágyon alvó páromat ne zavarja, akkor a fénye túl erős lesz. És persze hordozhatónak nem nevezném nagyon, alapból a 230 voltról való üzemelésre vannak kitalálva. Mivel maga a LED gyengeáramú, biztosan ki lehetne ötleni rá valami akkus varázslást, de a fénymennyiséget elnézve derék nagy akku kellhet hozzá. Ezzel együtt remek darab normál olvasáshoz, papírkönyvekhez is, sőt finommunkák végzéséhez, varráshoz, szereléshez is maximálisan ajánlható. Utazáshoz nyilván nem igazán barátságos (a talp pl. kifejezetten nehéz), otthonra viszont kötelező :-)
UPDATE: Sokan fölplankoltuk ezt a kis csöppséget. Valamiért az Ikea nem reklámozza sem a szóróanyagokon, sem a honlapjain. Pedig jó. A meleg ledek kifejezetten nagy királyságok. 499 HUF/darab.
A tesztképekről
A céljuk nem az egyes megoldások maximális komfortjának a bemutatása, hanem az összevethetőség. Ezért ugyanazt az ISO-t és két fehéregyensúly-beállítást használtam. A rekeszt is próbáltam konstansan tartani, de a zársebesség belövésénél kiderült, hogy akkora fényerőbeli eltérés, hogy a zársebességgel némileg játszani kellett.
Rekesz: 5.6, zár: 1s, ISO 200. A fehéregyensúlyt a Jansjö meleg fényéhez állítottam, a képen eltúlozva látszik, a fényerő egyenetlen eloszlása és a hidegebb alaptónus. A valóságban ezek nem ennyire erősek, itt az összevethetőség volt a cél.
Rekesz: 4.5, zár 1/6s, ISO 200. Érdemes összevetni az ugyanilyen paraméterekkel készült MightyBright képpel.
Rekesz: 4.5, zár 1/6s, ISO 200. Jól látszik, mennyivel egyenletesebb a fényeloszlás.
Rekesz: 4.5, zár 1/10s, ISO 200. Itt megint a Jansö lámpához viszonyíthatjuk a nagyon hideg színhőmérsékletet, ami valóságban is erős, de nem ennyire drámai.
Rekesz: 5.6, zár 1/10s, ISO 200. Ugyanannyi idő alatt, még szűkebb rekesszel is ennyivel világosabb a Jansjö. És ez már így is tizedakkora idő, mint amit az első képen láttunk, a világítós toknál.
Rekesz: 4.5, zár 1/60s, ISO 200. Tizedakkora záridő elegendő a Jansjönek, hogy a hordozható lámpákkal összevethető fénymennyiséget produkáljon.
Még egyszer, a képek - objektíven - eltúlozzák az egyes hatásokat, a szemünk - szubjektíven - nagyon jól alkalmazkodik a különböző fényviszonyokhoz. Ezzel együtt remélem sikerült rávilágítanom a különbségekre, és felvillantanom néhány megfontolásra érdemes lehetőséget. Akinek van megosztható ötlete, tapasztalata, az írja ide nyugodtan.
Utolsó kommentek