Egy rövid ideig, azt hihettük, hogy kivételezettek vagyunk, nemcsak az országban, de akár Európában, mert 5% lehet a szívünknek oly kedves e-könyvek ÁFÁja.
Ehhez képest a HVG Adózási különszámnak 35. oldalán az alábbi szöveg jelent meg (tudom, nem egy Magyar Közlöny, de azért mértékadónak nyugodtan tekinthető):
Kedvezményes 5% ÁFA kulcs alá kerülnek az eddigi 25% helyett azok a könyvek és kották, amelyeket nem papíron jelentetnek meg, hanem más fizikai adathordozón, és használatukhoz nincs szükség elektronikus szolgáltatások igénybevételére. Ennek alapján hangoskönyvere alkalmazható az 5%-os ÁFA, digitális könyvre viszont nem (az elektronikus úton nyújtott szolgáltatás ugyanis továbbra sem kedvezményezett)
[CENSORED]
Pár instant komment:
- az e-könyveknek nem a használatához, hanem a beszerzéséhez van szükség elektronikus szolgáltatásokra. A szándék érthető (?), az érvelés viszont értelmetlen
- ha elektronikus szolgáltatás segítségével papírkönyvet (vagy bármi más kedvezményes ÁFÁjú terméket) vásárolok, akkor is 25% kerül az államkasszába? (nem akarok tippeket adni a fiúknak, így is van elég ötletük)
- magáncélokra memóriakártyát, nyers CD-t/DVD-t a világelső méretű reprográfiai sarc miatt már tényleg csak a burzsujok és lúzerek szereznek be magyar forrásból, a többieknek ott a történelmileg szerencsésebb fejlődésű szomszédos országok elérhető piaca. Villanykönyvből is a tót államkasszát akarjuk erősíteni?
- E-könyvből eddig nem volt ÁFA bevétel. Így ezután sem lesz. Az egész történet a szellemi javak elérhetőségének "kifehérítéséről" és ésszerűen elérhetővé tételéről kellene szóljon. Ehhez képest ezzel a kanyarral a civilek után a kiadókat is "trükközésre" inspiráljuk. Frankó.
Lehet folytatni a sort...
Utolsó kommentek