Ismét a filmekkel jövök. Persze két dolgot kell hirtelen összekapcsolni. Tímár Péter filmjét (Egészséges erotika), és a neves szórakoztató-elektronikai gyáróriás aktuális marketing-mondatát: Panasonic – Ideas for life.
Ez a poszt bevezető a december 7-ével kezdődő nagy információdömpinghez, azokból a kommentekből válogattam, amit az egyébként szépszámú válaszadótól kaptunk. Igyekszem tematikusan válogatni, megjelölve azt, hogy mikor, honnan és milyen nemű olvasónktól kaptuk a visszajelzést.
[A hozzászólások nyelvtani, nyelvhelyességi hibáit kijavítottam, illetve sok helyen vágtam belőle, ez utóbbiakat jeleztem.]
Általában
Sok kritikát kaptam azért, mert a kérdések nem elég precízek, pontosabban túl precízek. Ezt bánom, utólag is köszönöm mindenkinek a türelmet és a javító jellegű hozzászólásokat! A felajánlásokkal élni fogunk (nem olyan sokára).
Rengetegen kifogásolták a DRM-hez kapcsolódó kérdéseket, ötleteket. A kommentekben is sokan kifejtették, hogy (kemény) DRM-védett tartalomért nem hajlandóak nemhogy többet, de egyáltalán fizetni. Sokan tartották fontosnak megosztani, hogy ha egy mód van rá, a tartalom szabadon mozgatható legyen platformoktól és eszközöktől függetlenül, sőt, esetleg legyen átruházható.
Kedvenc hozzászólásom az elsők között, hatodikán érkezett egy magát budapestinek mondó férfitól hajnali kettőkor: „Puszi”.
Minden elismerésem annak a budapesti hölgynek, akinek sikerült hatodikán 11:40-hez képest „nem rég” kelnie. :-)
Nyolcadikán írt egy hölgy nekünk, megemlítve, hogy az e-könyvekből írja a szakdolgozatát. A védés után vendégposzt formájában szívesen közreadnánk!
Warez
november 6. budapesti férfi
Jó, jó, értem én, ezerszer ki lett mondva, de azért itt, nektek elmondom, hogy marhára zavar, hogy nincs szó az egyéb módon beszerezhető elektronikus tartalmakról, amit ti a lekezelő „warez” szóval illettek.
Mintha a szexről beszélgetnénk, de kizárólag az egyházi házasság utáni szexről. És akinek vannak más tapasztalatai, házasság előtt, házasságon kívül, azt nem szabad elmondania, mert az sérti a dogmát...
[Való igaz, hogy a legális ÉS ingyenes tartalmak beszerezhetőségére nem fordítottam kellő figyelmet! Lesz róla felmérés.]
DRM
november 5. budapesti férfi
Nem vagyok hajlandó olyanért pénzt adni ami nem ruházható át. Akkor inkább az antikvárium.Vagy könyvtár. Szó se lehet arról hogy béreljem 1-2 stb pár évig a könyvet, és ha elromlik a "kütyü" akkor igy jártam. Ezt csak akkor ha az ekönyv max tizedébe kerül mint a papír pédány.A magyar ember nem fog ilyenért pénzt adni. Ha már szerzői jog, akkor legalább a használt DVD-t és CD-t is eladhatom, elcserélhetem. De a jogvédett tartalommal mit kezdjek???? Ezért virágzik a Warez!!!
november 6. budapesti férfi
Egy kérdés volt furcsa. A DRM-ért miért akarna bárki is felárat fizetni? Ha már valamiért, akkor éppen a DRM nélküliségért lennék hajlandó felárat fizetni...
november 8. budapesti férfi
A szerzői jogokat teljesen tévesnek tatrom a mai formájukban, a DRM pedig tévedés, ami korlátozza a használhatóságot. A DRM számomra vásárlás akadályozó tényező, csak szükség esetén vagyok hajlandó ilyen könyvre költeni. Ha egy könyvet valamilyen formában már megvettem, akkor nem fizetek érte csak azért, mert más formában van. Ebbe beleértendő az is, ha egy könyv már papíron már megvan, ezt nem fizetem ki még egyszer csak azért, mert digitalizálták.
december 1. budapesti férfi
Jó lenne ha Magyarországon nem lenne formátumháború. A DRM-nek sem látom értelmét, a macskám feltöri 5 perc alatt. Ha a könyvkiadók felébrednek végre és jó ár/érték arányt találnak ki, akkor a siker garantált. Ha nem, az olvasók végül így vagy úgy de hozzájutnak a könyvekhez csak nem a magyar kiadókon keresztül. Ez végül nem az olvasóknak lesz rossz. Érdemes lenne extra szolgáltatásokat is bevezetni az e-könyv támogatáshoz: ha megveszed az e-formátumot extra tartalmat kapsz, interjú az íróval stb. Remélem sikerül feldobni a piacot.
Ötletek
november 6. budapesti férfi [blogunk lelkes kommentelője ;-) ]
[...]Ugyanígy viszonylagos a munka/tanuláshoz szükséges e-könyvek ára. Itt főleg a használhatóságtól függ az összeg, mennyire jól olvasható (képek, képletek), annotálható, kereshető a jegyzet (hallgató vagyok). Ennek függvényében lehet, hogy egy fillért nem adnék a könyvért, de az is előfordulhat hogy 3-4000 ft-ot is szemrebbenés nélkül fizetnék, amennyiben megfelelőnek találom a letölthető minta megtekintése után (előzetes megtekinthetőség nélkül ennyi pénzt nem adnék érte).[...]
november 7. budapesti férfi
Minden könyv legyen ingyen. Meg a zenék és a filmek is. Vagy esetleg még az működne, hogy fizetek havi 2000 Ft-ot, de a világ összes könyvét olvashatom. Mint a Spotify zenénél.
november 13. budapesti férfi
Jelentősen módosítja a jelenlegi tartalomvásárlási és olvasási szokásaimat az, hogy a legtöbb (évente több tucat) könyvet könyvtárból kölcsönzöm. Ezzel szívesen élnék elektronikus tartalmak esetén is (mondjuk X Ft havidíjért alkalmanként 6-8 másolásvédett tartalmat letölteni, majd a következő "kölcsönzéskor" törölni; ha nagyon tetszett, megvásárolni). [...]
november 11. budapesti férfi
Nem a kérdőívhez, de megjegyzés:
Azt várom az elektronikus tartalmaktól, hogy minden legyen elérhető, a formátummal ne varázsoljanak, legyen a kiadó hibája és baja, ha nem tesz minden formában elérhetővé egy adott tartalmat.
Jelenleg a legnagyobb és egyben felesleges, mesterségesen teremtett problémának érzem a formátumok közti nehéz átjárást, illetve, hogy a pdf és html formátumokat az olvasók nem akarják elég jól támogatni, holott rengeteg már megvásárolt tartalmam van ilyen formátumokban.
november 13. budapesti férfi
Bántóan kevés magyar nyelvű ekönyv kapható. szívesen megvenném pl. Vámos Miklós összes könyvét, de nem tudom.....
november 13. budapesti férfi
Nem kezeltétek azt a helyzetet, hogy a nyomtatott könyvhöz MIÉRT nem lehet elektronikus formátumban másolatot kapni? Ez kinek-mennyit érne meg? Érdekes lehetőség lenne....
november 19 városban lakó férfi
[...]Ha a gyors haszon miatt rászoktatják a fiatalokat a kényszerű illegális csatornákra, akkor nehéz lesz szoktatni őket. Goethe Varázslóinasát kellene elküldeni a szerzői joggal kapcsolatos döntéshozóknak, bár nem hiszem hogy tudnak olvasni - a sorok között.
december 2. Budapesten kívül más megyeszékhelyen élő férfi
1. Legyen választék olvasókból, elfogadható áron.
1.a. Legyen széles választék magyar tartalomból (tehát ne csak irodalom pl.tudományok, stb).
2. A lehető legszélesebb formátum választási lehetőséget kínálják.
3. A megvásárolt tartalmat szabadon akarom átvinni más készülékeimre is.
4. Ettől függetlenül legyen legálisan letölthető szabad tartalom is (akár hirdetési kompromisszummal is).
5. A teljes vertikum adminisztrációja legyen egyszerű.
Történjen már valami mert a világ elment mellettünk!
Végszó
A hajrában érkezett egy felettébb hosszú hozzászólás egy olvasónktól. Tőle elsősorban azt kérem, hogy a blog felületének „hátsó bejáratán” keresse meg e poszt íróját privát üzenetben, merthogy „vevők vagyunk” az ötleteire. ;-)
Hozzászólását kivételesen kommentálom.
december 2 budapesti férfi
Nemrég kerestünk a gyerekeknek kötelező olvasmányt. A boltokban nem kapható, Vaterán kaptuk meg. Azt gondolom, nekik egy ilyen, csak olvasásra (no játék, no internet/no mp3) való eszköz sokat dobhat a tanulási lehetőségeiken. (MEK-en találtam meg elektronikusan).
Egy korábbi kísérleti poszt arról szólt (nem publikáltuk egyelőre), hogy vajon mennyire éri meg pusztán iskolai/oktatási céllal egy e-könyv-olvasó eszköz megvásárlása. Kötelező olvasmányokról volt szó, a boltban újként kapható változatok közül a legolcsóbbakat, az elérhető legnagyobb kedvezménnyel vettem alapul, ezt szembesítettem azzal, hogy a MEK-ről melyik tölthető le. Amelyik letölthető volt, összeadtam. Az eredmény megdöbbentő: az elemi iskolai kötelező olvasmányok (kb. 15 kötet) java megvan a MEK-en, ezek boltban megvásárolható új árának összege a Kindle WiFi árának nagyjából fele.
[...]
Örömmel vennék „push” jellegű irodalmat. Pl. havi 1000 forintért kapni a kiadó által javasolt kortárs novellákat, ismertetővel (mit kell tudni az íróról). Nincs időm utánajárni a művészetnek. Örülnék, ha a hozzáértők segítenének ebben.
A kiadók sajnos a szemetet is kiadják, sokat. Praktikus, és a kezdeményezés nagyon éled, hogy közösségi portálok adatbázisát integrálják az olvasókat kiszolgáló szoftverekbe (Calibre) vagy magába az eszközbe (MEK katalógus Androidra és iOS-re).
[...]
Pl. havi 1000 forint - heti 2 novella. A bevétel fele pedig jusson el a szerzőhöz.
Újabb havi 1000 forint - havi 3 regény a kiadó által választva. (egy ifjúsági, egy populárisabb, egy egészen művészi)
(Mindezt Kindle formátumban is.)
vagy havi 2000 Ft-ért egy étlapról választható novellák és regények (ajánlással), így a család minden tagja örömmel nyitná ki havonta a weboldal, ebben a hónapban vajon milyen olvasnivaló vár ránk.....
A digitális olvasnivaló elérhető warez forrásokból. De válogatott, a kevés idővel bíró olvasók nem fognak onnan gyűjtögetni, CSAK HA NINCS MÁS VÁLASZTÁSUK. Ajánlott, jó minőségű havi előfizetéses irodalmat szívesen vennék.
Akár kategorizálva. de nem hiszem, hogy havi 2000 forintnál magasabb értékű előfizetést vállalnék, de ebben jó lenne, ha a gyerekeknek is jutna olvasni való.
Az olvasó körbejár a családban, verseny megy érte, de a tartalomért csak én fizetnék.
Ha a család minden tagjának lenne rendszeres ajánlott olvasnivaló, egyrészt újabb kütyüt vennék, másrészt, megfelelne az elvárásoknak.
Ekkor elvárnám, hogy mindkét olvasón elérhető legyen, bár ez nem kritikus.
Szoftverekkel foglalkozom, pontosan tudom mit jelent a másolás és az abból származó kár. De megfelelő szolgáltatásokkal, ügyféligények kiszolgálása esetén ügyfeleink megfizetik a szolgáltatások értékét. Vásárolni jó! Ha megfizetem, máris értékként kezelem a könyvet, s vigyázok rá.
Minden irodalomnál (benne az irodalomban is (elején, végén) kéretik feltüteni, akár nyitólapon, vagy a kütyükhöz gyártott szép képernyővédőben is valami hasonló, csak sokkal jobban megfogalmazott klauzulát:
"Tisztelt olvasó, a műveket Önöknek alkotjuk, s tesszük elérhetővé az interneten az Önök számára legjobb formátumban. A mi feladatunk az Önök szórakoztatása. Kérjük vigyázzon a könyvekre és novellákra, juttassa el családtagjainak, olvassanak sokat. Ezzel nekünk is örömet okoznak.
Kérjük, műveinket ne illegális forrásból szerezzék be, s ne is juttassák el őket oda, mindössze azért, mert technikailag ez lehetséges. A művek bevétele közvetlenül a szerzőket is finanszírozza. Az illegális források használatával megfosztanak bennünket is a támogatástól. Kérjük, ne tegyék. Köszönettel: Szerzők..."
Utolsó kommentek