Intro
A vas
Ha csak durván elkezdjük nézegetni ez a szerkezetet, az első ötlet ami beugrott az ez volt: anti-iPad. Van rajta hely (normál) SIM-kártyának, SD(HC)-kártyának, 2(!!) normál USB portnak, meg egy mini-USB-nek, persze csak a szokásos audio-aljzatokon kívül. És valamiért a webkamera is bele tudott férni. További részletek a specifikációról itt. Ami még fontos, hogy az LCD képernyő érintésérzékeny, az eInk pedig a szokásos Wacom digitalizáló réteget kapta meg a kijelző alá, azaz a ceruzájával arra is lehet firkálni. WiFi van és elég gyorsan be lehetett üzemelni.
Az eInk minősége parádés, az LCD egy kicsit karcsúbb, valahogy a sok irányból olvasható érintőképernyős LCD-ket nem érzem olyan tiszta képűnek, mint a sima LCD monitorokat.
Ez eddig nagyon bíztató, viszont alighanem a vas hiányossága, hogy az LCD grafikus kontrollere, legalábbis a most elérhető Android 1.6 alatt brutálisan lassú. És mivel azt a sok mindent belezsúfolták, az eDGe se nem kicsi, se nem könnyű, praktikusan nagyobb a netbookoknál. Az akku élettartama pedig erősen függ az LCD és a WiFi használattól.
Az OS és a "mellékletek"
A legfontosabb megfigyelés, hogy az eDGe nagyon jól oldotta meg a kettős kijelző "kihasználását". Az olvasnivalókat az LCD-n lehet megkeresni, azokat az eInkre nyitja, homokóra helyett kis nyilacskával jelezve, hogy hol várható a következő látnivaló. Az eInken matatva pedig simán nyit LCD "ablakot", ha a beállítások, vagy éppen az annotációk között akarunk dolgozni.
Van egy beépített browser, ez az LCD-n nyílik, és nem ezért fogjuk megszeretni. A fejlesztők az összes szokásos PIM funkcionalitást fölrakták rá, kontaktokat és naptárat simán kezel, de lehet Facebookot vagy fringet is használni.
Android pedig tombol ezerrel, van Android Market, meg mindenféle nyalánkság, widgetek stb.
Na és az olvasás?
Az eDGe olvasómotorja a már megszokott Adobe epub parseren alapszik, a szokásos hibákkal: ha ékezetet akarunk látni, akkor be kell ágyazni, és működik az automatikus oldalszám-generálás a szöveg mellé. A bőséges pixelek (1200 x 825) megengedik, hogy a státusz és menüsorok folyamatosan láthatóak legyenek. A karakterméretet és a margót is négy opcióból lehet kiválasztani, de a sortáv nem állítható.
Az olvasás alapvetően két "jogosítvánnyal" történhet. Normál könyveket csak simán olvasni lehet, a már említett beállítások variálásával, de ha "becsekkoljuk" őket a Libraryba, hirtelen egy csomó "extra" bukkan föl a menüsorban. Lehet kiemelni, akár több árnyalattal is, ami nem kispálya egy összesen 8 szürkeárnyalatos kijelzőtől. Van egy jegyzetelő modul, ez az LCD-t és a virtuális billentyűzetet használja. (Ez utóbbiról egyelőre hiányoznak az ékezetek). És van egy Annotator nevű plugin-szerűség, amivel bele lehet firkálni vagy rajzolgatni az epubba. A "gyorskönyvjelzőzés", úgyis mint szamárfülezés szintén működik.
Az extra firkákat, kiemeléseket és a tartalomjegyzéket is az LCD-n lehet kezelni, visszakeresni.
Pdf-et olvas rendesen az eDGe, de a pan&scan funkció nagyon nagyon lassú rajta.
Verdikt
Ami nekem átjött a teszteléskor, hogy az eDGe koncepciója és funkciói milyen jól végig vannak gondolva. Kifejezetten az aktív olvasásra van kihegyezve, jól modellezi a nagy, tankönyvszerű anyagokban való böngészést, és aktív olvasást/szövegfeldolgozást. A rekreációs olvasáshoz szerintem már túl nagy és bonyolult. Viszont aki nagy és eInkes kijelzőre hajt, annak nagyon erősen megfontolandó az eDGe, a szóba jöhető versenytársaknál már most nagyon sokkal többet nyújt.
Ami fájdalmas, hogy - főleg az iPad fényében - mennyire nehézkes a vas maga. Nekem leginkább a nettó fizikai méretek, a lassú boot idő és az LCD viszonylagos lassúsága fájt. Tulajdonosai igen sokat várnak az 2.x-es Android eDGe-re portolásától. Az biztos, hogy a méretbeli eInk vetélytársait (irex, Kindle DX) már most is lelépi funkcionalitásban, részben a kettős kijelzőnek, részben az Android alapoknak köszönhetően, de az iPad kézreállóságát és robusztusságát sajnos nem tudja megismételni.
Jó lenne, ha meg tudna jelenni egy következő, áramvonalasított generáció, de mivel már most is csak rétegeszköznek tekinthető, nehéz elképzelni hogy jelentős hátszél nélkül (Google, AppStore-ral vetélkedő Android Market vagy nagy egyetemek pl.) nagyobb sikert tudna elérni. Eredetiségben, és bizonyos területeken a használhatóságban abszolút fölveszi a versenyt az iPaddel, de a részletek, a felhasználói bázis hiánya sajnos nem válik az előnyére.
Egy biztos, akinek most ilyenje van az segítőkész, jó fej :-)
Utolsó kommentek