Intro
A T úgy csinált, mint az egyszeri lány Mátyás királynál, hozott is ajándékot meg nem is. Amikor ősszel csiripelni kezdték a verebek, hogy beszállnak az olvasópiacra, erősen tamáskodtam, hogy egy ekkora cég karácsonyra be tudna robbanni. És valóban, a belépésnek csak az első - és némileg elkapkodott - momentumát tapasztalhattuk meg. Kiválasztották ugyanis a piac létező legolcsóbb, és jelen ismereteim szerint legprimitívebb, de már eInk eszközét, és bármiféle magyarosítás (szaknyelven lokalizáció ;-) nélkül idehozták. Nekem pedig megadták a lehetőséget, hogy egy kicsit meghajtsam.
A vas
Akit a vájt részletek érdekelnek, itt megtalálja őket. A ház texturált és fényes fehér műanyagból van, nem tökéletes illesztésekkel összerakva, az exkluzivitás látszatától teljesen mentesen. Nem hat elegánsnak egy cseppet sem, ellenben illik kezet mosni minden használat előtt, mert szerintem hosszú távon hamar piszkolódik. Eleinte ígéretesnek találtam a billentyűzetmennyiséget, mert egy jól öszerakott firmware-rel ügyes tudna lenni, de a billentyűk egy picit kicsik, és sok esik balkézre (vagy keresztbe kell nyúlkálni). A firmware-ről pedig még lesz szó.
A sebességgel alapvetően sok baj nem volt, azzal már inkább, hogy szűk 39-másodperc alatt bootol be. Ez azért különösen fájdalmas, mert automatikusan kikapcsol valamennyi idő (pár óra) után, és azt az automatizmust sem kiiktatni, sem konfigurálni nem lehet, suspend módot nem találtam. Összevetésképpen a Koobe boot ideje 15 másodperc, és hetekig elvan bekapcsolva. A suspend hiánya miatt a prompt olvasásnak lőttek, perceket kell várni/gombolkozni az olvasnivalóig.
Elvileg van a szerkezetnek belső memóriája, de az a felhasználó számára nem látható, nem címezhető (Koobe v5: 440 MB). Jár viszont a készülékhez egy 2GB kártya (Koobe v5: 0 GB)
A tok négy erős kis mágnessel tapad az olvasóra, amit kézzel könnyen lehet oldani. Ez kellett is párszor, mert jó néhány fagyást sikerült összehozni, és a reset gomb a kütyü hátlapján van. A tok mágneses zárófüle hagyományos módon, alulról fölfelé zár, de ezért néha belóg a kijelző elé. (Koobe v5: fordítva zár, furán néz ki, de nincs visszalógás)
A firmware
Röviden összefoglalva: full fapad. Az, hogy nyelvi opcióként a két kínai mellett csak angolul tud, csak a kisebbik probléma. A nagyobbik, hogy a formátumtámogatása praktikusan minimális (tudjuk, támogatás=nem omlik tőle össze, de valami látszik), csak a pdf, az epub és a doc jöhet szóba. Prc vagy rtf nem is látszik, az elvileg támogatott html tökéletesen láthatatlan maradt, ha UTF 8 vagy UTF 16 utalás volt a headerben. Nem volt időm kikísérletezni, hogy akkor viszont mit szeret, de index.hu oldalak nem fognak betördelődni, az biztos.
A kijelzett formátumokban az aktív elemek nem voltak használhatóak, se tartalomjegyzék, se lábjegyzet, se link. Pedig ezeket a pdf és az epub amúgy támogatja. A testre szabhatóság kimerült a betűméret és a laptájolás változtatásában (erre dedikált gombok vannak), betűtipust, sortávot és egyéb finomságokat nem lehet állítani. (Egy csomószor nyomogattam olvasás közben a menü gombot, de egyszerűen kivágott a publikációból, ne akarjak állítgatni semmit.)
A jó hír, hogy a kijelzett formátumokban a magyar ékezetek helyesen látszottak, igaz - és ez már az Adobe sara - az epubokba be kell a magyar fontkészletet injektálni. Ezért viszont az epubokban lehetnek tipográfiai finomságok, aláhúzás, áthúzás, alsó- és fölsőindex stb. Az is pozitív, hogy az oldalsó számbillentyűzetet használva direkten lehet lapokhoz ugrani. Az epub parser, mint minden olvasóban, ismétli az Adobe hibáit, beágyazás nélkül nincs magyar ékezet, és a konténerben méretkorlátos a használható törzsfile-méret, azaz egyszerű, nagy html struktúrákat csak részlegesen jelenít meg.
A Koobe egy év alatt kitaposott firmware-e iszonyatosan sokkal komfortosabb és robusztusabb. Ez valószínűleg másoknak is föltűnt, mert az OpenInkpot projekt a HanLin mellett erre a modellre is (Hanvon 516, a.k.a WISEreader) is fejleszt ezerrel, már a 0.2-nél járnak. Ezt sajnos nem volt időm kipróbálni.
(Elveimmel ellenkezve kipróbáltam az mp3 képességeket. Szólni jól szól, a billenytűzet szinte használható. De a zenéket ömlesztve látja, sem könyvtár, sem tag alapú rendszerezés nincs. Elvileg még diktafonnak is lehetne használni, de ez végképp túl van a horizontomon.)
A jövő
Kérdésemre az illetékesek elmondták, hogy a firmware magyarosítán dolgoznak, de a T-nek, lássuk be, nem nagyon pálya egy olyan eszköznek a forgalmazása, ami amúgy nem használja a hálózatot. Ez a mostani, ha majd egyszer lesz e-könyvesbolt, max az interneten tud epszilon méretű forgalmat generálni. Ezért a következő lépcső egy a mobilhálózatra csatlakozó eszköz lesz. (Ilyen most még a Kindle 2 GSM, és a még csak bejelentés állapotában lévő Sony Daily Edition és a Que). Hogy a T ezekből fog választani, vagy esetleg valami mást talál, most még nem lehet tudni.
Verdikt
Igaz, hogy jelen pillanatban a magyar boltokban elérhető olvasók közül ez a legolcsóbb, de kiforratlansága okán nem javaslom vásárlásra, csak azoknak, akik konkrétan (és biztosan) ennyivel is beérik, vagy készek az OpenInkpottal varázsolni, akár a direkt firmware-írás szintjén. Aki testre szabhatóságra vágyik annak a Koobe-t, aki inkább teljes olvasási komfortra, annak a Kindle 2 GSM-et ajánlom.
Viszont minden fapadossága ellenére az eszköz itt van, tán testvérei is lesznek és nagy cég áll mögötte. A kiadók meg kezdhetik törni a fejüket azon, hogy kérnek-e az e-könyv piacból, vagy ráhagyják azt a kalózokra és a multikra.
Utolsó kommentek