Ennyit ér a slideware radar, a textr kivételével "derült égből" érkeztek az újdonságok. A Kindle 2 GSM már megkapta a maga posztját, a Barnes&Noble, ha igaz, ma fog nagyot gurítani. A(z állítólagos) szerkentyűjük kifejezetten szép, állítólag egy Apple közeli design cég is benne volt a tervezésben. Slave kijelzőt pedig ugyan már láttunk, óccót ;-) de az nem volt se szines, se multi-touch (UPDATE: ez se az). A levehető tokba integrált(?) lámpa meg éppenséggel jó ötlet.
UPDATE 2009.10.20.12:00 A szerkezet neve nem Athena lesz, hanem Nook, 259 dollárért (azaz Kindle áron) fogják árulni, méghozzá, - ha el lehet hinni - most csütörtöktől.
UPDATE 2009.10.20.12:00 Nem lesz csütörtöktől, és nem multi-touch az alkijelző, de lesz benne WiFi (B&N bótba ingyér), 3G, és cimboráknak kölcsönadás, meg micro SD slot. Ezen kívül vágja az epubot, a pdf-et és az mp3-at. Sajnálom az Amazont, de kellett nekik saját, zárt DRM-mel bohóckodni. Mondjuk az átállás technikailag az azw-ről epubra egy firmware-rel megoldható, de az üzleti sémákat újrahúzni az sokkal fájdalmasabb lesz.
via Endgadget
A dual screen ötlet (meg az A-val kezdődő név) úgy fest, más fejében is megfordult, lehet ezért kellett kicsit hamarabb szivárogtatni a B&N olvasót, nehogy a sok felhasználó véletlenül mellényúljon a vásárláskor. (Csak nem megint egy új iPhone - WinMo szerű háború van kitörőben?)
Amúgy az Amazonnak ideje összekapnia magát, mert sok front nyílik ellene. A textr és az Athena Nook is (elvileg) képes lesz kölcsönadásra az olvtársaknak, akár drót nélküli kapcsolattal is, azaz valami egész új dimenziót csempésznek bele az üzleti modellbe, a terjesztésbe és a tartalom öngerjesztő marketingjébe. Ez persze még a mostani "éretlen" állapothoz képest is erősen gyerekcipős, de innen tisztára "webhármas" szaga van.
És ne felejtsük el, hogy a Nagy Testvér is készül belecsapni a lecsóba, igaz teljesen más megközelítéssel. Amellett, hogy nem mellesleg digitalizál mindent, amit be lehet gyömöszölni egy lapolvasóba (néha tájékozatlan "rabszolgákkal"), online e-könyvesboltot tervez nyitni. A formátum/eszköz polémiát pedig egy elegáns mozdulattal a böngészőbe ágyazással oldaná meg. Chrome és Android! És mivel ennyire radikálisan más közelítést alkalmaz, még a tradicionálisabb e-könyv-kiadókkal is ki lehet egyezni. Ez az elgondolás, főleg a hetekig működő e-olvasók fényében kicsit bizarr, de hogy mennyire használható is bírna lenni, álljon itt egy érdekes kollekció:
Bevallom, offline fanatikus vagyok, nem nagyon haraptam rá a scribd-ben rejlő lehetőségekre, ameddig bele nem futottam ebbe a blogba. A Ludas Matyik, klasszikusan digitalizálva a könyv-villanyosítók rémálmai lennének, elképesztő mennyiségű grafikus tartalom, sok évtizedes nyomdatechnikával stb.. De ezeket így (teljes képernyőre kapcsolva) kifejezetten élveztem.
Lehet, ezen a vicces vason még jól is nézne ki:
Köszönet az Endgadgetnek, és a radarszemű olvtársaknak.
Utolsó kommentek