Intro
A könyvkiadók világa úgy fest, komolyan gondolja az elmozdulást villanyirányba, és elkezdték vizsgálni az ideális formátum lehetséges megoldásait. Az egyik ilyen nem túl régen felbukkant versenyző az epub. Lássuk csak mi is ez, honnan jön és mire jó.
Eredet
Az epub létrehozásával legalább két célt akart az IDPF elérni. 1. hogy legyen egy profik által jól összerakott szakmailag igényes szabvány, és 2. az legyen nyílt, cégfüggetlen, legyen a tartalom- és eszközgyártók számára elérhető. Ezeket a célokat meglepően jól teljesíti, bár a háttérben azért fölsejlik az Adobe, aki igyekszik a pdf hegemóniája mellé megszerezni az újratördelhető publikációk formátumát is rendesen beemelni a portfóliójába. Mindenesetre vannak tájékozottnak számító vélemények, amik az epub - megjelenítési képességekben mutatott - előnyeit zengik, a mobipockethez képest.
Maga ez epub állomány, ha nagyon egyszerűen akarnánk leírni, egy tömörített (zippelt) filecsomag, ami szigorúan meghatározott struktúrában tartalmazza xhtml formában a tartalmat, plusz a leíró- és formázóadatokat. Rövid áttekintés itt, részletes leírás itt olvasható. (A linkekért köszönet Elminsternek)
Lehetőségek
A nagy nyíltságnak vannak izgalmas következményei. Például, hogy háborús esetben akár egy notepad+pkzip párossal, meg néhány OS szintű művelettel össze lehet rakni egy publikációt. Erre ugyan talán nem kell építeni, viszont ez lehetővé teszi, hogy jól automatizált, programozott/scriptelt módon készülhessenek előkészített forrásanyagokból és formázópakkokból a publikációk. Civil tartalomhoz ez rázós, de kiadónak ideális, főleg hogy nem kell senkinek royaltyt fizetni a formátumhasználatért, szemben ugye a mobipockettel.
Ez a fajta könnyített konverzióképesség ölt teste abban is, hogy néhány program képes epubra konvertálni más formátumokat, ilyen pl. a Stanza vagy a Calibre.
Az eszközgyártók is rendesen mögéje álltak a formátumnak, és a nagy játékosok olvasóin lehet olvasni a Sonytól a Hanlinokon keresztül az iPhone-ig (utóbbin a Stanzán, aminek ez az alapformátuma.)
Gondok és kihívások
Sajnos ezekből is van jónéhány. A legfájdalmasabb, hogy normális olvasóprogram nincs hozzá. Az Adobe üdvöskéje egy flash alapú rettenet, lassú, az ékezetekkel komoly bajai vannak, cserébe próbál mindenféle DRM autentikálást ránk tukmálni. Vannak még versenyzők erre-arra, amik ugyan az ADE-t porrá alázzák, de a Mobi képességeit és komfortját (annotálás, oda-vissza linkek, platform közti szinkronizálás) meg sem közelítik. És mivel a szavány meglehetősen laza, olvasóról olvasóra változik, hogy mit támogatnak belőle. Pl. az fbreader nem támogatja a táblázatokat és a css-t.
Az egyszeri tartalomgenerálás ugyancsak problémás. Sima konverzió ugyan van szakmányban, de azok kb. a MobiReader féle beépített konverzióval vannak egy súlycsoportban, a " kő' vagy nem kő' " opciókból lehet választani. Elvileg az Adobe inDesign CS4 tud natívan epubot előállítani, de az egy irtózatos "verébágyú" erre a célra, mert egy méregdrága tördelőalkalmazás, és éppen a tördelésre nincs nagyon szükség. Tipográfiára, szöveggondozásra meg hasonlókra igen, de arra elég lenne egy szövegszerkesztő/html editor az autentikáló modul elé.
Nem tudtam még ellenőrizni, de úgy fest a civilek számára nincs nagyon mód, hogy valamilyen áttekinthető alkalmazással támogatott módon tudják a tartalmat az epub formátumára optimalizálni, hogy ki tudják belőle hozni a maximumot. Igaz, ezt nem is lenne igazságos elvárni, végül is papírkönyvet sem nagyon csinálunk otthon.
Viszont a kiadók csipkedhetnék magukat az optimum megtalálásában, mert igazából a formátum lényegtelen, csak legyen színvonalas, korszerűen összerakott olvasnivaló.
Utolsó kommentek