A hagyományos könyvekhez képest az e-könyvek kiadása jóval olcsóbb és egyszerűbb: nincs nyomdai költség, nem kell raktározni a könyveket, és a terjesztéssel kapcsolatos nehézségek egy részétől is megszabadul a kiadó, elég egy webáruházat üzemeltetni, vagy szerződni valamely e-könyv áruházzal. Joggal várhatnánk tehát, hogy elektronikus formátumban egyszerűbben és olcsóbban tudjunk megszerezni egy könyvet, mint hagyományos kiadásban. A valóságban ha a könyv egyáltalán megszerezhető, az ára általában akkor is a papír kiadás közelében (sőt, néha afelett!) található.
Malcolm Gladwell Blink című könyvét keresve például azt találjuk, hogy az Amazonon a Kindle verzió pontosan ugyanannyiba kerül, mint a papír változat. Ez persze még mindig jobb, mint ha a Sony eBook Store ajánlatával hasonlítanánk össze, ahol az elektronikus formátum drágább, mint ha magát a könyvet rendelnénk meg az Amazonról (a postaköltséget most nem számoljuk, a Sony boltjának célcsoportja Amerika, ahova a kiszállítás ingyenes). Nem mintha bármelyik ár releváns lenne a magyar vásárló számára - itthonról egyik e-könyv bolt sem használható, ráadásul a könyveket olyan formátumban kapjuk, amiket a nálunk is kapható e-könyv olvasók nem támogatnak, és a konvertálásuk sem megoldott.
Ha valamilyen ismertebb formátumban szeretnénk a könyvet beszerezni, arra is van ugyan lehetőség - a papír változat árának kétszereséért letölthetjük például PDF-ben vagy MobiPocket formátumban is. Persze ha az e-könyv olvasónk nem támogatja a DRM-et, ezekkel sem megyünk sokra. A bolt oldalán kifejezetten írják is, hogy se Sony Readerrel, se Amazon Kindle-vel nem olvashatóak a náluk megvásárolt könyvek.
Nincs más hátra, keressük fel a kiadó oldalát - ha máshol nem, ott elvárhatnánk a megfelelő árképzést. Sajnos azonban hiába keressük náluk a könyv elektonikus változatát, de ha jobban körülnézünk, nem is biztos, hogy szeretnénk megtalálni. A szerző másik könyve ugyanis elérhető náluk, és pontosan annyiba kerül, mint a keményfedeles változat (ami több mint másfélszerese a puhafedelesnek). Igaz, azt a könyvet nem ők adták ki.
Malcolm Gladwell könyve jó. Szívesen fizetnék érte a szerzőnek 2-3 dollárt, ha engednék. A papír könyv áráért, vagy annál drágábban azonban nem fogom megvenni valamilyen használhatatlan formátumban, ami még azt is tiltja, hogy egy mondatot kijelöljek a könyvből, ha netán szükségem van rá. És amíg a kiadók nem ébrednek fel, azt hiszem, nem én leszek az egyetlen, aki az ingyenes PDF változat mellett fog dönteni.
Utolsó kommentek