Intro
regéltünk már sokat az Amazon "most wanted" olvasójáról (tényleg így aposztrofálják, és nem teljesen véletlenül), ami tényleg annyira jól sikerült, hogy K3-ról upgradeltem rá, és nagyjából így is marad, bár szeretett K3-asomat továbbra is őrzöm.
Pedig nem triviális átállni, még egy olyan Kindle fetisisztának, mint nekem sem, elsőre piszok zártnak érződik a platform, főleg hogy egyetlen gombja van mindössze, az is a bekapcsoló. Cserébe azt meg nem használja az ember, mert a mágneszáras tok intézi a ki- és bekapcsolást.
Hála istennek, a MobileRead Developer's Cornerének keményebb arcai (ixtab, NiLuJe, GeekMaster és a többiek) az elmúlt hetekben megkapták a vasaikat, és szerencsére nagyon nagyon hasznos, bár nem hivatalos kiegészítéseket fejlesztettek. Ezekkel felvértezve már tényleg durván jó lesz az amúgy sem kispályás olvasó.
JailBreak?
A Kindle alapból egy linuxos és javás alapokra épített olvasó, ami igencsak zárt. Részben, hogy a felhasználónak esélye se legyen elrontani (a la Apple ;-), részben, hogy az Amazon teljes ellenőrzést gyakorolhasson a felhasználói élmény fölött. Ez alapból nem rossz, de nem jelenti azt, hogy ne lehetne fokozni, főleg hogy pár abszolút triviális dolog bőven belefér az olvasó képességeibe. Elválasztás, hierarchikus gyűjtemények automatikus generálása, többszótáras keresés, csak hogy példálózzak.
Mi kell ehhez? Pár apró programocska. És sok restart, ahogy ezek a programocskák, és az általuk vezérelt beépülnek. Meg némi bátorság ;-)
Nagyon durván háromféle módon tud egy nem guru felhasználó is kényelmesen belepiszkálni a PW lelkivilágába.
- Egy dokumentumnak (mobi vagy azw) látszó file megnyitásával (ezeket értelemszerűen mindig a Documents alkönyvtárba kell másolni) Ilyen maga a JailBreak és a Collection Manager
- Egy bizonyos célú bin file gyökérkönyvtárba másolásával, majd az olvasó firmware-ének updatelésével (ekkor fogja a kérdéses bin file-t az olvasó a magáévá tenni) Ilyen a Kindlet, a Rescue pack és a JBPatch
- Kiegészítő file-oknak (leginkább jar) megfelelő helyre másolásával. Ilyenek a JBPatch bizonyos pluginjei (pl. a margómódosító, vagy a fontméret-módosító)
Az első és a harmadik tipust egyszerűen letörli az ember, sőt, a jailbreak konkrétan törli magát futás után, a második tipus pedig egy uninstall binnel érkezik, ha az ember nagyon meg akar szabadulni egy funkciótól, akkor fölteszi a megfelelő uninstall bin-t, és arra futtatja le az update-et.
JailBreak!
Nézzük akkor, hogy mi mire való, és mi az ajánlott sorrend:
- JailBreak. Ez semmit nem csinál, csak "megnyitja" a lehetőségét annak, hogy ne csak az Amazon által autentikált alkalmazások fussanak. Egy kulcs-kiegészítő mindössze. Telepítése egyszerű, a readme szépen elmagyarázza, hogy mit hova kell másolni, három darab file, egy shell script, egy kiterjesztés nélküli a gyökérbe, egy mobi a Documentsbe és had szóljon.
- Kindlet. Ez fogja lehetővé tenni a javás dolgok futását. Ez egy bin file, másolás után update.
- JBPatch. Ez egy keretrendszer, amibe különálló és beépített pluginek vannak, ezekkel aztán tovább lehet polírozni az lapképet. Bin-ként installálható (felmásol, majd update) utána megjelenik egy JBPatch névre hallgató doksi. Ezt megnyitva lehet az egyes opciókkal játszadozni. Fontos, hogy az új dolgok beállítása után illik restartolni a keretrendszert, mert az egyes attribútumokat rendszerint a cache-ben tárolja az olvasó, és a restartig nem olvassa őket újra.
- Beépített lehetőség az elválasztás ki- és bekapcsolása. NEM szótáralapú, hanem a magán- és mássalhangzókkal matekozik, megdöbbentően használhatóan. A tapasztalat szerint a magyar nyelvet jól tagolja, a legnagyobb hibája, hogy időnként nem választ el, pedig elvileg lehetne. Hibás elválasztást még nem láttam tőle.
- A 3.1. verzióba már beépült az addig külön jar-ként futó fontméret-variáló, és margó-újradefiniáló jar, úgyhogy ezekre most nincs külön link. A mindkettőnél a meglevő választási lehetőségekre lehet új paramétereket rámeppelni, ezért pl nálam a margók a gyári 40-100-150 pixel helyett 15-25-35. A fontmérettel még nem játszottam.
- Collections Manager. Ez is bin-ként installálódik egy azw2 file, és utána megjelenik egy új dokumentum, amit megnyitva lehet varázsolni a kollekciókkal. Két óriási dobása van, hogy tud automatikusan generálni kollekciókat, és azok lehetnek egymásba ágyazva. Legegyszerűbb úgy használni, hogy felépítjük az alkönyvtár-sruktúrát, és utána automatikusan lefuttatjuk a generálást. Generálás után restart, hogy az olvasó is észrevegye az új collection adatbázist.
Van ezeken kívül még számos használható és kevéssé használható cucc, a képernyővédők cseréjétől a jegyzetelőig, so-do-ku-ig, előbb-utóbb ezek is meg fognak érkezni PW-ra. Viszont szerintem nem folyamatosan kell pimpelni a vasat, elég egyszer, aztán ha mindent tud, amit szeretnénk, el is lehet felejteni, hogy mit csináltunk, elég olvasni.
Az igazán kemények, vagy az igazán nagy bajba kerültek mehetnek mélyebbre, és ha összehozzák a networköt az USB-n keresztül, akkor SSH-val lehet nyomulni, illetve a nagyon hazavágott olvasót valahogy életre masszírozni.
És ennyi
Hát ezért szeretem én a Kindle-t. Iszonyatos civil fejlesztői kapacitás van mögötte, ami egyrészt megszégyeníti a gyári fejlesztőket, ideértve az Amazont is, másrészt nem kell kódoló linuxgurunak lenni, hogy a civil eredményeket valaki használhassa. Na ezt nem látom én nagyon más platformokon. Van persze trükkös firmware más vasakra is, csak nem ennyi, és ilyen gyorsan és minőségben.
Utolsó kommentek