Intro
2012 ekönyvfronton úgy írja be magát majd a történelembe, hogy ez volt az az év, amikor a nagyfelbontás és az felületbe integrált világítás áttörte a kísérleti lét korlátait. A különböző gyártók nyár óta jelentgetik be a modelljeiket, Nook ST with GlowLight, KoboGlo, Kindle Paperwhite. Az eInk technológia ugye természetéből adódóan teljesen reflektív, csak visszaverni tudja a fényt, ezért kell hozzá elég külső fény (természetes, vagy lámpa). Az idei fejlesztések egy régebbi technológia tökéletesítéseképpen jöttek létre. A hagyományos eInk kijelző elé odaapplikálnak egy nagyon vékony és nagyon átlátszó műanyagréteget, amit ha oldalról ügyesen megvilágítanak, többé kevésbé egyenletesen oszlik el a fény az olvasnivalón. (Persze gondok még mindig akadhatnak.)
Idén már gyakorlatilag mindenki a megnövelt felbontású eInk elé rakta ezt a megoldást, nem is gyanús, hogy az összes HD kijelző 1024x758 pixeles.
Eközben Magyarországon...
A fönti vasakhoz csak bizonyos kalandok és kanyarok bejárása lehet hozzájutni. Ezért is ért meglepetésként, hogy az Onyx magyarországi forgalmazója, a Koobe.hu megkeresett, hogy nem akarom-e kipróbálni az új 6"-os vasukat, ami szerényen csak HD Angel Glow névre hallgat. Hát hogyne akartam volna ;-)
A helyzet az, hogy ma az olvasók ott tartanak, mint a mobiltelefonok tíz éve, vagy az autók húsz éve, ma még minden gyártónak van "egyénisége", olyan jellegzetes megoldásai, amit más nem használ. Igaz ez az Onyxra is. Az Onyxok elég hasonló menürendszerrel, menülogikával dolgoznak, az Angel Glow le se tagadhatná, hogy melyik gyártótól jön. A beállítási lehetőségek nagyjából ugyanazok, mint a testvérmodelleken, egy radikális újdonsággal, lehet fényerőt állítani ;-) (És mivel az olvasók jellegzetesek, szerintem teljesen ér azt mondani, hogy valaki ezt vagy azt szereti. Nem ér viszont lehülyézni mást, mert az illető mást preferál. Lásd Intel vs AMD, Canon vs Nikon, Voodoo vs nVidia stb. Majd az idő eldönti.)
Az Onyxnak ugyan elvileg van könyváruháza, de gyakorlatilag errefelé kereskedőfüggetlen eszközként használatos. Ezért eléggé ki van hegyezve arra hogy minden formátumot natívan, konverzió nélkül megjelenítsen, sőt. Ez volt az első olvasó, ami a főbb használható formátumokhoz (epub, mobi, html, rtf) több különféle parsert is felkínált. Pl. az epubot meg lehet nyitni egy "pdf reader" nevű parserrel, ami gondolom egy gyári adobe, fbreaderrel vagy coolreaderrel is, bár ez utóbbi kicsit fapadosra sikerült. Van még rajta html reader, office reader meg egy Picsel File Viewer, és jól be lehet állítgatni, hogy melyik formátumot alapesetben melyik parserrel nyissa meg. Lehet még az olvasóval szótárazni, jegyzetelni, és a kijelző korlátai között webezni is. És számos más nyelv mellett a menüje tud magyarul is, csak pár apróságot kell még rajta csiszolni, pl. hogy a standby és a shutdown két külön dolog, vagy hogy a betűkészlet miért a betűméret állítását teszi lehetőve.
Ugyancsak Onyx sajátosság, hogy azoknál a formátumoknál, ahol nem rögzített a font, a kódtáblát, és a fontot is elég nagy választékból lehet kiválasztani. Az előre telepített fontok között ott van a DejaVu és a Vera is, nagyon szépen néznek ki a HD kijelzőn.
Jó dolog még, hogy maradtak lapozógombok a vas mindkét oldalán, csak az volt a fura, hogy nem tengelyesen hanem középpontosan szimmetrikusak, azaz a gomb fölső része az egyik oldalon előre, a másikon hátrafelé lapozott.
Az új kijelző
A megnövelt felbontással elsősorban a betűrajzolat lett szebb, bár bevallom, a kedvenc Gentium Book Basic-em pont nem a legjobb erre a kijelzőre, ezért is kezd nagyon hiányozni kIára font-tesztje. A gyári fontokat nyilván úgy szedték össze, hogy jól nézzenek ki. A kijelző ráadásul érintésvezérelt, méghozzá infrával, ezért kicsit magas a pereme, ami bizonyos körülmények között bizony árnyékot vet. Kis nehezítés, hogy eddig az Onyxok stylust használtak vezérléshez, és a kontrollokat ehhez igazították: van olyan képernyő, ahol az ikonok picik és a szélen, sarokban vannak, ezeket ujjal elérni nem a legegyszerűbb. Viszont ez szoftverkérdés, remélem előbb-utóbb igazítanak ezen.
Bevallom, ez az idei nagy beépítettvilágítás-mánia nekem nem jön be annyira. Nem rossz, nem rossz, de nem is az igazi. A két fő bajom vele, hogy 1. az energiatakarékosság végett hideg fényű ledeket használnak 2. a fény eloszlása nem teljesen egyenletes. A kijelző alja világosabb, mint a teteje. A helyzet az, hogy ha lesz bármilyen világító-kijelzős vasam, akkor is alapvetően maradok a jó kis Ikea Olebynél, amelyik a maga 500 forintjával, meg a meleg fényű LEDjeivel egyszerűen verhetetlen. Szerintem csak akkor jó a háttérvilágítás, ha nincs más értelmes lehetőség: természetes fény, vagy meleg fényű lámpa.
Kiknek ajánlható?
Szerintem az AngelGlow, hasonlóan a többi Onyxhoz, egy "duplacsövű" szerkentyű, amelyik a Kindle alá és fölé is lő. Egyfelől jó azoknak, akik a világon semmilyen konverzióval nem akarnak foglalkozni, "akik csak txt-t olvasnak", csak fölhajítják az olvasnivalót, és már olvassák is. Másfelől azoknak, akik szeretnek kísérletezni, hogy melyik parser milyen beállításával találják legkényelmesebbnek az olvasást, mert meglehetősen sok kombináció van formátumból, parserből és beállításból, ezt megint nem bíznám a nagymamámra, hogy állítgassa be magának.
Alapvetően azoknak lehet jó, akik leginkább epub formátumban fogyasztanak, és/vagy nem akarnak várni ameddig hivatalosan is elérhető lesz Magyarországról a Paperwhite. Vagy akik jobban szeretik a 4 GB beépített háttértárat a 2 GB helyett, és szeretik a bővíthetőséget (micro SD). Pdf olvasásra a 6" a szerintem a megnövelt felbontással sem komfortos, ha az eredeti lapkép nem hasonló méretű volt.
Akinek felkeltette az érdeklődését, annak a rendelés előtt melegen ajánlom, hogy térjen be a Koobe márkaboltba, ott vannak a Liliom utca legelején, a Boráros téren, 4-6-os villamosokkal kiválóan megközelíthető, és nézze meg magának. Tökéletesnek nem nevezném ezt az olvasót, vannak apróbb hibái, viszont abszolút szerethető, ez elsőre átjött.
Utolsó kommentek