A Stanza és az epub
Réges régen, egy távoli galaxisban már írtam a Stanza nevű iPhone/iPod alkalmazásról. Alapból nem vagyok az a kifejezett Apple rajongó, számos averzióm van az üzlet- és termékfilozófiájukkal, de már akkor is a sárga irígység evett az elképesztő grafikus felület és funkcianalitás miatt.
Az élet egy iPod Touchot sodort a kezembe, és persze első dolgom volt egy Stanzát applikálni rá a csodás AppStore-ból (A magyar store-ból is simán elérhető, ingyenes). És bizony kint van belőle a 2.0 verzió, ami mindent tud, ami egy olvasó alkalmazástól elvárható:
- Első és legfontosabb: beágyazás nélkül is helyesen jeleníti meg a magyar karakterkészletet az epub állományokban! A címekben is.
- Van annotáció
- Van integrált angol értelmező szótár (WordNet 2.0)
- Vannak integrált könyvesboltok (BooksOnBoard, Fictionwise, O'Reilly, Allromance, Feedbooks, Random House stb. ingyenes olvasnivalók szépen előkészítve.)
- És megvan az eddigi összes "eye-candy" finomság, az ultralátványos lapozás effekt és cover-flow, a csillió vizuális beállítás, fontok, sortávok, hátterek, az instant színprofil-váltás, az egyujjas fényerő- és kétujjas betűméret-állítás, stb.
Az élet persze nem habostorta. A legnagyobb gond, hogy a kijelző pixelmérete nem változott 480x320, ez bizony fájdalmas, még azoknak is, akik amúgy nem zárkóznak el a TFT-től. A másik, hogy a saját tartalom eszközre küldéséhez szükséges a Stanza dektop változatának futnia ugynazon a WiFi hálón, amit az iPod/iPhone lát. És ennek a PC-s változata valami ordenáré. Ha azon nem látszanak helyesen a karakterek, még nem kell pánikolni. Az átvitel kicsit trükkös, a PC-s alkalmazáson keresztül "ki kell ajánlani" a saját tartalmat, amit így az olvasó le tud tölteni magának. Érdekes, hogy egy tartalom nem az iTunes-on keresztül kerül föl az almás vasra.
Ami engem nagyon meglepett, hogy a Stanza epub parsere fényéveket ver az Adobe hasonló célú dolgaira. De ez csak a történet egyik fele. A másik, hogy ugynaz az epub állomány másképp néz ki a Stanzán és másképp egy Adobe meghajtotta dedikált olvasón (vagy PC-n,). Erős a gyanúm, hogy az Adobe DRM sem fog zökkenőmentesen működni a Stanzával, ha működik egyáltalán.
A DRM csapda
Nehéz helyzetbe kormányozza magát a halogató könyvipar. Aki most akarna megjelenni és kemény DRM-mel, annak állást kell foglalnia, hogy pontosan milyennel. Lehet valami standard (Adobe pl), amivel sok helyre eljuthat, de így is kimarad a potenciáls piac fele (Kindle, Stanza). Próbálkozhat valami egyénivel és teljessel, mint pl. az Amazon, de nem hiszem, hogy egy Amazonnál kisebb méretű entitás értelmesen bevállalná, hogy mindent elbukik, amit nem ő szolgál ki. Ezért kételkedem csöppet az eClicto-ban. Ezért állítom továbbra is, hogy a kemény DRM használata nemcsak az olvasóval (vásárlóval!) szúr ki, de a kiadónak sem magától értetődő érdeke.
Az meg külön érdekesség, hogy az elvileg szabványos epub a DRM-ől függetlenül is eltéréseket mutat. És ezt akkor most hogy? Aki az epub-képes olvasókat veszi célba építsen két párhuzamos rendszert, egyet az Adobe-istáknak, egyet az Apple-bázisnak??
Verdikt
A Stanza/iPod(iPhone) kombináció ideális "kapudrog" az e-olvasáshoz. Töméntelen legális és ingyenes olvasnivaló, végtelen komfort és funkcionalitás, korlátozás nélküli elérhetőség. A kis kijelző ugyan fájdalmas, de mindig zsebben lehet (főleg, ha ez egy telefon), és lehetővé teszi az instalt olvasást, gyakorlatilag bárhol és bármikor.
Akit elkap a gépszíj, "kinövi a kijelzőt", az meg nyugodtan fejlődhet tovább a kifinomultabb olvasási platformok felé (és elkezdheti költeni a pénzét).
A kiadók meg jobb lesz, ha nem tévesztik szem elől az az Apple felhasználókat, csak iPhoneból majd kilencmilliót adtak el tavaly, és fene tudja hány iPod/iPhone van kint már összesen, de biztosan sokszorosa a dedikált olvasóknak. És talán végre tényleg megjelenik az idén a sokat emlegetett Apple tablet, ami nem kevesek szerint olvasóplatformnak is kiváló lesz. Tény, hogy egy nagyképernyős Stanzától még én is gondolkodóba esnék.
UPDATE: Vannak azért érdekes kanyarok az Almás kompániánál is. Például, hogy a Stanza korábban képes volt USB-n szinkronizálni, de ez elmúlt. Itt van leírva, hogy miért.
Utolsó kommentek