Diszklémer:
A blogon továbbra sem cél ez egyes könyvek tartalmi vagy éppen szerzői értékelése, méltatása, ezügyben forduljon mindenki a mértékadó helyekhez, mint pl. a moly.hu, a Hármaskönyvelés vagy éppen az ekultúra.
Van egy kedvenc szerzőm, a nemrégiben elhunyt Iain M. Banks, aki prózájában, mondjuk így, koponyarecsegtetően feszegeti a konvenciókat. Aki még nem találkozott volna a munkásságával, annak kezdésképpen nagyon tudom ajánlani a Játékmester című opuszát, engem az rántott be a világába. És mint ilyen, az egyszerű könyvfaragó szakmunkásoknak is fel kell kötni a textilt, ha vissza akarják adni azt a fajta történetmesélési komplexitást, amelyben Banks olyan erős volt. Mert ezekben a könyvekben a dialógusok nemcsak emberek között folyhatnak élőbeszédben, (aminek jele magyarban ugye a gondolatjel ;-), hanem történhet telepátia, és trécselhetnek űrhajók is egymással, a galaxis átellenes sarkaiból. És ezek mindenféle kombinációja.
Nézzük meg, hogy mit láthatunk a képen (már persze túl azon, hogy két űrhajó beszélget).
- Ez egy bolti epub a dibookról
- Egy Kobo Aura H2O-n
- Az epubban két font van beágyazva, a kenyérszöveg Noto Serif, az űrhajók Open Sans fonttal beszélgetnek
- A képen viszont a beágyazott Noto Serifet, és csak azt az olvasó kérésére felülcsapta a rendszer a vasra alapból telepített Caeciliával (A kép középső része)
Egyszerűen piszok kényelmes így olvasni.
A könyv (minden könyv) messze több, mint folyószöveg, a tördelés abszolút információhordozó. Ha az nem jó, bizony sérül a tartalom, nehezedik a befogadás. Ha viszont a tördelő rendes munkát végzett, megkönnyíti az olvasó számára a befogadást, főleg ha a szerző gondoskodott arról, hogy kihívás legyen a művét befogadni, Banks pedig pont erről híres. (Innen is küldöm a blog pirospontját az Agave tördelőjének, akinek sose írják ki a nevét az impresszumban, pedig nagyon megérdemli :)
Az ekönyv-faragásban meg pont az a szép, hogy a tördelés egy részét úgy kell beépíteni a publikációba, hogy nem tudjuk, mekkora kijelzőn, vagy éppen milyen fontokkal akarja majd az olvasó az adott tartalmat elfogyasztani. És, mint az a képen látható, a feladat megoldható.
Ez nem sci-fi. Ez az abszolút jelen.
Utolsó kommentek