Kedves barátaim az Úrban,
az már tisztán látszik, hogy itt a magyar piacon, legalábbis DRM szempontból a fejlett nyugat előtt járunk, kemény DRM-mel viszonylag kevesen próbálkoznak már (hála Istennek). A zászlóshajónak számító ekönyv.hu például előre megfontolt szándékkal igyekszik a saját felületére kemény DRM-es anyagokat nem kirakni, ha valamelyik kiadó ragaszkodna ehhez, azt továbbirányítja a csoporthoz tartozó hu.txtr.com-ra. (Igen, a kemény DRM pénzbe kerül. Sokba. Főleg, hogy mennyit ér.)
Mármost itt van az Ad Astra, aki szintén zászlóshajó a maga nemében, és híres volt arról, puha DRM-mel, és a papírkiadással egyidőben adja ki a címeit elektronikusan – ha teheti. Nem minden címére kapta meg ezt a jogot sajnos, ezek nem is jöttek ki elektronikusan, még. Ezért aztán legalább részsikernek értékelhető, hogy végre megjelenhetett Hannu Rajaniemi Jean le Flambeur trilógiája (Juhász Viktor elképesztő fordításában) elektronikusan is. Mivel azonban a jogtulajdonos ragaszkodott a kemény DRM-hez, ezért csak olyan boltokban lesz kapható, akik ilyet szolgáltatnak, például a Bookandwalk-ban, vagy nemsokára a txtr-en.
Érzek itt némi iróniát, ahogy egy matematikusból lett sci-fi író műveivel teszik mindezt, pedig ha valaki, akkor Jean le Flambeur alkotója biztosan tudja, hogy nincs olyan hogy törhetetlen kód, amit amúgy terjesztésre szántak. Hasonlóan járt Ian Mcdonald Dervisháza is.
De hogy jó hír is legyen, itt kell megemlítenünk a Semmelweis kiadót, akik a napokban álltak át a puha DRM-re. Kölönleges a helyzetük, mert alapvetően szakkönyvkiadóként működnek, olyan slágergyanús címekkel, mint például a Szájsebészet, maxillofacialis sebészet, és mert a korai Typotex gyakorlatot keverik az iPubsszal: az elektronikus formátum csak pdf, viszont megvásárolható fejezetenként is (ha például valakit csak A szájüreg és az arc neurológiai vonatkozásai érdekelnének – Világ hipochonderei egyesüljetek! ;-), illetve meg lehet rendelni az adott címet kinyomtatva, fekete-fehérben vagy színesben is.
Napi retro: emlékszem anno valamelyik poszt alatt azon pörögtünk, hogy akkor jó-e az iPad ekönyvezni, meg miért kéne színesnek lennie, és egy olvtárs orvosi szakirodalmat akart volna a műtőbe vinni. És tessék, itt vagyunk :)
A Semmelweis féle védelem annyit tesz, hogy a vásárló adatait minden oldalra odakarcolják az egyébként "szabványos" pdf-be. Igen, tudom, hogy lehet ezzel huncutkodni, de nagyon bízom abban, hogy az orvostársadalom nem fog, és innnen is szurkolok a Semmelweis kiadó sikerének. Csak így tovább!
Utolsó kommentek