Kedves olvtársak,
az Európai Unióval nem annyira magától értetődő a viszonyunk. Továbbra sem szeretnék az aktuálpolitika ingoványos talajára tévedni, de néha érdemes ránézni, mi történik abban a gazdasági-politikai közösségben, ami bizonyos fokig meghatározza azt, hogy hogyan alakulnak a dolgaink.
E-könyv fronton a legfájóbb tétel, (amin még az Orbán-Matolcsy-Varga tengely sem tudott változtatni), hogy az e-könyvet az komplett európai adórendszer szolgáltatásnak tekinti és nem engedélyezi – fizikai hordozó nélkül – a kedvezményes ÁFA alkalmazását. (A nem kedvezményeset meg pártunk és kormányunk kellemetlenül magasan tartja, ugye.)
Csakhogy az EUban, bár a kerekek lassan őrölnek, nemcsak alibiből tartanak – nemzetek feletti – konzultációkat. Tavaly télen elemzés tárgyává tették azt a bizonyos kedvezményes ÁFA-kört, az eredmények pedig természetesen publikusak. És, lássatok csodát, az egész elektronikus kiadványpiac, könyvek újságok, ott szerepelnek egészen expliciten az asztalon. Rendesen megcsinálták a házi feladatukat, példának okáért megpróbálták definiálni, hogy mi is az az e-könyv:
A large majority of respondents - many of whom are European and national publishers or bookseller associations - think that a minor adaptation to the VAT Directive would be sufficient. They propose an adaptation of Annex III, point 6, of the VAT Directive in this way:
"supply, including on loan by libraries, of books (including brochures, leaflets and similar matter, children’s picture, drawing or colouring books, music written or in manuscript form, maps and hydrographic or similar charts), newspapers and serials, accessible on all means of support and formats (including -but not limited to- print, digital, audio) and via any technological means (both offline and online), other than material wholly or predominantly devoted to advertising”.
In case the adaptation of Annex III is not deemed to be sufficient, they propose the following definition:"An electronic book is a work, conceived as a whole in one part or within a finite number of parts by its publisher/author(s), consisting predominantly of textual, photographical and/or graphic content or else in the reading or in the audio rendering of the same content, which is made publicly available in an electronic format. An electronic book can be interactive and can contain non-textual elements, presented in different formats (such as audio, video, hypertext), functionally connected to that predominant content."
Az egész történet onnan indul el ugye, hogy hasonló javak és szolgáltatások essenek egy adózás alá. És tessék, QED.
A történetnek itt még nincs vége. Névvel nyilatkozó forrásunk szerint az Európai Bizottság is rajta van az ügyön. Az várható eredmények, amiket ugye európai és helyi szinteken is ratifikálni kell majd, a következőképpen néznek ki:
- 2015 január 1-től életbe kell lépnie az új, módosított ÁFA rendszernek, ami már egységesen kezelné a könyveket, hordozótól függetlenül.
- Ebben a módosított rendszerben, (hasonlóan a fizikai termékekhez) a vásárló országának az ÁFA-kulcsát kell majd alkalmazni. Ez érdekes hatást gyakorolhat a Luxemburgból szolgáltató Amazonra és Apple-re (meg a többi távközlési szolgátatóra is UPC-től a Vodafone-ig).
Az alábbi lista nem szorul ratifikálásra, cserébe szó szerinti idézete a brüsszeli forrásom beszámolójának.
- A Bizottság támogatja az e-könyv olvasók "interoperability" problémájának megoldását. Ennek érdekében a Bizottság segíti az EPUB3 elismerését.
- A Bizottság segíteni fogja, hogy a szakma létre hozzon egy "online discoverability tool"-t, ami abban segítené a vásárlót, hogy egy közös európai adatbázisból megtalálja, hogy az általa keresett mű létezik-e e-könyv formában és melyik kiadónál vagy kereskedőnél tudja megvenni.
- A Bizottság fórumot biztosít különböző egyéb szakmai kérdések megvitatására, többek között a jogvédelem kérdései számára (pl. a DRM alkalmazása).
- A Bizottság tervezi egy kisebb tanácsadó könyvecske elkészítését is az e-könyv kiadók és kereskedők számára.
- A Bizottság komolyan foglalkozik az e-tankönyvek bevezetése ügyének támogatásával egy fajta koordináló szerep felvállalásával. Pl. az elmúlt hónapban egy francia delegáció járt a Bizottságnál, ahol ismertették az erre a területre vonatkozó francia tervek fő vonalait és szorgalmazták a lehetséges európai együttműködést.
- A Bizottság tavaly júniusban és idén márciusban szervezett egy-egy szakmai megbeszélést az e-könyvről, amelyen a szakma képviselői vettek részt és a legtöbb fent említett kérdést megvitatták.
És végül de utolsósorban, ha minden jól ment, a napokban ültek le Berlinben a franciák és a németek e-könyv-ügyben. Ugye mindkét csapatnak vannak fura dolgai, a franciák például már elrúgták a pöttyöst a csökkentett e-book ÁFÁval, a németeknél meg az e-könyv ugyanannyiba kerül, mint a papír. Ellenben ez a két gazdaság adja az EU gerincét. Ha ők ketten elhatároznak valamit, (azaz ebben az esetben ha a németek támogatják a franciák javaslatait) akkor kifejezetten felgyorsulhatnak az események.
Ezt pedig, a fenti listát tanulmányozva, alig várom.
Utolsó kommentek