Amióta csak kézzelfogható lehetőséggé vált, hogy egy civil elektronikus könyvet olvasson, amióta vannak digitalizált szövegek ÉS azok megjelenítésére alkalmas mobil eszközök, azóta lángolnak föl időről időre viták, hogy jó-e ez az egész e-könyvesdi vagy sem.
Ami kicsit érdekes ezekben a vitákban, ahol e-könyv-pártiak és papírfavorizálók csapnak össze, hogy a "papíristák" általában az e-könyv jelenséggel szemben ellenségesek/félnek tőle, míg az e-könyv hívők alapvetően olvasáspártik és bár a nyomtatott könyvterjesztés neuralgikus pontjait ostorozzák (elérhetőség, árazás pl.) nem utasítják el magát a nyomtatott-könyv témát.
Ezeknek a vitáknak izgalmas előfordulásai itt és itt olvashatók, a fő érvek összefoglalását pedig itt lelhetjük föl.
UPDATE: Azt hittem már minden patront láttam ellőve a papír vs villany méricskélésben, de nem. Szeretek villanyon olvasni, náci vagyok-e?
Ugyancsak erősen érdekli ez a papír vs. e-kiadvány polémia a könyvkiadókat (legalábbis a jövőben gondolkodókat), főleg az jövedelemtermelés mentén, azaz hogy
- jelent-e veszélyt a papírkiadásokra az e-verzió?
- jelent-e pótlólagos bevételt, de főleg profitot az e-verzió piacra dobása?
Egy fontos tény azonban rendre kimarad ezekből a dönteni próbáló diskurzusokból. Éspedig hogy bár a papírkönyvnek és az elektronikusnak vannak közös vonásai, de valójában korántsem csereszabatosak. A "papíristák" mintegy védekezésképp erőltetik a papír személyes, tradicionális jellegét, a birtoklás kézzelfoghatóságát, szinte metafizikus rétegeit. A "villanyisták" szerintem nem tagadják ezek meglétét, sőt fontosságát sem. De ismerik és értékelik a villanyverziók nyújtotta - újszerű - előnyöket: a testre szabhatóságot, kereshetőséget, végtelen (szöveges) adatsűrűséget és hordozhatóságot, formátumtól és platformtól függően a színprofilokat és annotálhatóságot.
Nézetem szerint a papírkönyv->e-könyv vonulat nem a kazetta-CD-mp3 fölcserélhetőségét (és kiszorítását) ismétli, hanem sokkal inkább a színház-mozi-TV-házimozi evolutív sokszínűségét. Tény, hogy amikor egy újfajta médium megjelent ebben a kontextusban, akkor volt némi pánik és átrendeződés, de ettől még ezek szépen megférnek egymás mellett.
És ugyanúgy, ahogy lehetek néző színházban, moziban vagy a nappalimban, úgyanúgy olvasó vagyok akkor is, amikor a papírban merülök el, meg akkor is, amikor egy e-könyvben. Mert a nap végén az olvasás ugyanolyan intim, személyes dolog, akármin is láthatóak a betűk.
A könyvkiadók helyében nem rettegnék az új "platformtól", hanem szépen diverzifikálnék, és a tartalomtól függően választanék elsődleges hordozót. Sima szövegre, főleg régebbi, nyomtatásban nem föllelhető, vélhetőleg kisforgalmú dolgokra, vagy éppen az "egyszer olvasható" anyagokra egyszerűen ideális az elektronikus. Grafikusan/vizuálisan intenzív tartalomra, albumokra, gyerekkönyvekre pl. meg értelemszerűen a nyomtatott a nyerő. És azt se felejtsük el, hogy a villanykönyvek és a kapcsolódó fogyasztási szokások térnyerése nem két nap alatt fog lezajlani: sima papírkiadványokra, az e-könyvektől kvázi függetlenül, még hosszú-hosszú ideig lesz igény. Az e-könyvek viszont eljuthatnak olyan piacokra (és termelhetnek jövedelmet onnan), ahova a papír nem jutott, nem juthat el soha.
Hogy mennyire nem csereszabatos a két műfaj, arra tudományos választ talán csak az Amazon tudna adni, aki láthatja ugyanannak a címnek a forgalmát mindkét médiumon. De az látszik, hogy ameddig (jobb híján az alvilág segítségével) gyorsan a piacra kerülnek a slágerkönyvek elektronikus változatai, azok abszolút nem veszélyeztették a papíreladásokat a saját jogukon. Lásd a Harry Potter könyvek értékesítési rekordjait, amivel szemben áll a megjelenés előtti képváltozat és a megjelenés hetében felbukkanó korrektúrázott és formázott pdf. Ugyanez Magyarországon a fanfordítások esete. Vagy hogy egy távolabbi példát hozzak, a file-csere és a válság ellenére Hollywood történelmi rekordot döntött. Mert a letöltött film sem egyenlő a moziélménnyel, és egy letöltés sem egyenlő egy nem megvett mozijeggyel.
Azaz visszatérve a címben föltett kérdésre, a válasz papírkönyv ÉS elektronikus. Szerintem.
Utolsó kommentek