Intro
A beszerzés utáni keserves csalódásokat megelőzendő egy dolgot nagyon nagyon érdemes észben tartani: villanykönyv-nyelven ha egy formátum támogatott (supported), az nem jelent többet, minthogy az adott formátumú állományt jó eséllyel az eszköz képes valahogy megjeleníteni, és nem omlik össze tőle. Minden más, hogy az adott formátumra amúgy jellemző lehetőségek közül éppen mi érhető el és mi nem, az eszköz- és firmwarefüggő.
A korlátok néhol kézenfekvőek, pl. egy eInk alapú nem érintőképernyős olvasónál senki nem gondolja azt, hogy a támogatott word állományt szerkeszteni lehet, néha azonban meglehetősen véletlenszerűnek tűnnek, pl. ahány prc megvalósítás, annyi zoom-lehetőség.
Ezért aztán, lehetőleg még a vásárlás előtt szinkronba kell kerülni a kinézett olvasóval, hogy azon
- mi lesz a "törzsformátumunk",
- azt hogyan állítjuk elő/honnan szerezzük be
- az adott formátum a kinézett olvasón pontosan mit enged meg, és mit nem
Példának okáért fanatikusan rajongok a mobipocket formátumért, ami Windows Mobile platformon valami döbbenetesen funkciógazdag, de nincs két eInk eszköz, ami akár csak egymáshoz képest is ugyanazt nyújtaná.
Futó fölmérésem szerint a leendő felhasználók nagy hangsúlyt helyeznek az eszköz pdf megjelenítő képességére. Sajnos nem a pdf a legkomfortosabb formátum egy 10" alatti olvasóra, mert az oldalképet konzervál, ezért - hacsak nem az olvasó végső felbontására optimalizálták a pdf-et - mindenképpen rosszabb lesz, mint mondjuk egy epub. Jellemzően az áttördelés, ami minimum nehézkes, de van hogy teljesen lehetetlen. A pdf nyomtatva, vagy kifejezett nagy kijelzőn (10+ ") mutat jól.
A pdf népszerűségének valószínűleg jót tesz, hogy ezerféleképpen elő lehet állítani, a fizikai szkenneléstől kezdve az egyszerű "virtuális pdf printereken" keresztül a komplex kiadványszerkesztőkig. Viszont ugyanezért a minőségük is tág határok között szór. De ettől még nem lesz az e-olvasók ideális formátuma. Szerintem.
DJVU
Ha már mindenképpen az oldalkép konzerválása valaki célja, akkor javaslom a djvu használatát, nagyon hatékonyan tárolja a grafikus információt. Nem a színhűség a nagy erőssége, cserébe könyveket is könnyen lehet ebben a formátumban tárolni, viszonylag értelmes méretben. Nézegető segédprogramok találhatóak hozzá itt.
RTF
Ez is viszonylag civil formátum, nagyon sok mindennel lehet szerkeszteni, akár ingyen is, és úgy fest, a readerek is egész rendesen támogatják. Otthoni célra kiváló, de mivel ez nem publikációs formátum, kereskedelmi anyagokat ne várjunk ebben, illetve publikációs metaadatokkal sem igen lehet ellátni, az ezekre épülő rendszerező alkalmazások nem működnek jól velük. De olvasni, saját szövegeket tárolni kiválóan lehet benne.
PRC
Az általam sokat fényezett mobipockettel azonos. Időszerű azonban egy fontos distinkciót most bemutatnunk. Civil célokra messzemenőleg alkalmas, a gyártásához szükséges eszközkészlet kihozható fillérekből. Ellenben a kereskedelmi használata igencsak kérdéses, már ha az illető kiadó technikai DRM-et is akar csinálni. Jelenleg ugyanis csak két társaság (az Amazon és a leánykája a Mobipocket) képes a DRM igényeket kiszolgálni egyáltalán. Azaz minden DRM-es prc eladásnak keresztül kell rajtuk folynia. Fizikailag is. (A Kindle azw-je egy az Amazonnál autentikált prc.)
EPUB
Az olvasási élménytől eltekintve szinte mindenben szöges ellentéte a prc-nek. Először is, bár a szabvány nyílt és a konverzióra vannak hozzá civil, ingyenes eszközök (mint amilyen a Calibre), de az igazi optimalizáláshoz alá kell szállni mondjuk az Adobe inDesign rejtelmeibe. Azaz ezt nem kifejezetten otthoni előállításra találták ki, aki egy inDesignt hajt, az már nem civil, hanem jó eséllyel egy tördelő. Ugyanígy, PC-s olvasó alkalmazást se igen találtam rá, csak néhány nehézkes és/vagy szegényes kezdeményezést. Ebbe a ritka ergya Adobe Digital Editions is beleértendő. Az annotáció vagy kiemelés egyikben sem működött. Az epub a dedikált olvasóeszközök formátuma, amit jobb, ha profi rak össze. Mivel azonban nyílt a szabvány, menő kiadók komplett "gyártósort" építtethetnek az informatikusaikkal.
A DRM logikája - ha valaki készen akarja venni - az Adobe Content Server csomagján alapszik, azaz mindenki magának építhet fizikai DRM-et tartalmazó könyváruházat (és nem kell keresztülhurkolni az Amazonon, vagy a leánykáján) cserébe viszont eladásonként csöng az Adobe kasszája, ugyanis ez bizony royalty-köteles megoldás.
UPDATE: éppen most merítkezek meg az epubgyártás (CS4, latest update) rejtelmeibe, és egyre csalódottabb vagyok.
- NINCS normális olvasóprogi, ami a Mobipocket funkcióit akár megközelítőleg is bírná. Értem én, hogy eInk, meg kompromisszum, de van ugye PC meg PDA. El nem tudom mondani, hogy az ADE egy mekkora kotvány. Csak és kizárólag a lehúzásra megy, autentikálsz meg fizethetsz a tartalomért, de funkció az semmi. Flash, persze.
- A "szabvány" olyan laza, hogy simán tudsz csinálni olyan epubot, ami az egyik olvasón hibátlan, a másikon meg kifekszik. És ezt akkor hogy? A kiadók teszteljék le minden elméletileg szóbajöhető eszközre, vagy pedig ez is éppolyan zárt fomátum lesz mint a mobi, mindenki csak a saját vasára fog optimalizálni?
- A világ egyik legkifinomultabb, legjobban támogatott (és legbonyolultabb) kiadványszerkesztőjével bírkózom, és mégis bizonyos, elvileg primitív effektek (pl. a fejezetek új lapon kezdése) elérésért kézzel kell a kész epubban kotorászni. Hiába dizájnolom meg a apróra a könyvet inDesignban, ha egyszer bizonyos effektek nem mennek át az epub exporton. (Ha valaki tudja, hogy hogy kell keretezett szöveget és táblázatot csinálni az epub-ready xhtml-ben, az ugyan ossza már meg. Amit eddig csináltam - végül is csak html szerkesztés - korrumpálta az epubot. Ha van inDesign módszer, ami átmegy az epubba, az is jöhet.)
- Teljesen az az érzésem, hogy az epub egyetlen előnye, hogy nem mobipocket. A mobipocket meg kicsit olyan mint a betamax, jobb, mint a VHS, de zárt, és a primitív epubberek megeszik. Úgy kéne csinálni, mint az Apple: szintén zárt, de elég szabadságot enged meg (és szerfölött ügyesen marketingelik) hogy nagy tömegek kedvence legyen. Persze a túléléshez az is kéne, hogy az eszközgyártók számára kiadott Mobi SDK-kat időnként frissítsék, mert ez most gázos.
UPDATE 2: Én kérek elnézést, mégis lehet vadállat dolgokat csinálni epubban. Csak nem az Adobe eszközeivel. Van itt egy társaság, az infogridpacific, akik az Amazonban és az Adobeban látják az ekönyv-kultúra legbefolyásosabb kerékkötőit. Amit eddig tapasztaltam, nem minden ok nélkül.
Na és a háború?
Legalább két szintje van. Van először is a civil, személyes felhasználás kérdése. Itt ugye mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy melyik formátumot választaja ki a személyes archívuma számára. Háborúról itt még nemigen lehet beszélni, maximum hitvitákról. Djvu vagy pdf, prc vagy epub, mindenki választhat.
Ellenben a kereskedelmi szint, az bizony kemény dió. Ott kezdődik, hogy két DRM lehetőség van, az Adobe (epub) és az Amazon (azw/prc). A "nyitott" eszközök pedig momentán maximum az egyiket tudják egyszerre támogatni, (firmware-rel variálva mindkettőt), a "zártak" pedig vagy az egyikhez, vagy a másikhoz kötődnek.
Az egyik oldalt az Amazon (Kindle) dominálja. Kitalált, (megvett) egy üzleti modellt, és irgalmatlanul fölfuttatta. Vannak vele gondok, de alapvetően egy rettenetesen sikeres dolog jött itt össze, pl. millió darab fölött fognak olvasót eladni az idén. De ez zárt séma, ebbe csak az Amazonon keresztül vezet az út. Mit mondjak, van egy kis iTunes áthallása a dolognak. (Amit szintén nem kedvelek, csak tisztelek.)
Az Adobe pedig egy érdekes bekerítő műveletre készül. Egyfelől a tartalmat szépen összerakni (jó drága) Adobe eszközökkel lehet, másfelől értékesítő (DRM kezelő) rendszert ajánl bárkinek, aki e-kiadásban gondolkodik. És nem kispályásokat tud már a referenciái között a Barnes&Noble és a Sony személyében.
Ezt persze az Amazon sem várja ölbe tett kézzel, hanem egyrészt csökkenti az olvasója árát, másrészt arra készül, hogy nem eszközfüggő szoftvert adjon a vásárlói kezébe, hogy azok akkor is tudjanak tartalmat vásárolni és olvasni, ha még nincs hozzá Kindle-jük.
Az epub-prc ütközésről jó kis cizellált véleményeket lehet olvasni itt.
Ezzel együtt reménykedem benne, hogy mint olvasó, hosszú távon csak nyerek ezen a küzdelmen. Az árcsökkenés pl. egy jó kezdet. Rövid távon azért akadnak problámák: hogy a prc-t (és a hozzá való olvasó alkalmazásokat) már, az epubot még nem fejlesztik.
Utolsó kommentek