Úgy fest, véget ért az uborkaszezon, és számos gyártó készül megváltani a világot, lehetőleg még az idén. A Sonyról és az iRiverről (meg a Cruchpadről) már beszámoltunk, nézzük kik azok a játékosok, akiken érdemes rajta tartani a szemünk.
Az Apple, minden hype vezérelt marketingkampány alfája és omegája 10"-os kijelzőket rendelt, sőt a Snow Leopardba valami tabletre utaló turpisság is került. Voltak, akik vizionáltak egy ebook platformot, amit persze mások cáfoltak jól. Pedig nem lenne minden ész ellen való az iTunes-szal megtámadni az Amazont, még most, ameddig az tizedakkora. Viszont a mostani bejelentési hullámból ez egyelőre kimaradt.
Aztán itt van a textr, amit a honlap szerint a Franfurti könyvvásáron akarnak berobbantani a piacra. Mivel erősen épít a mobil elérhetőségre (EDGE és nem 3G) valamint a közösségi használatra (benne drótnélküli adatátadással közeli eszközöknek(!) 2.4 GHz-en), lehet miattuk nem tud a Kindle bejutni a német piacra. A határidő mindjárt itt van, ez a pozitív poszt viszont kicsit már régi. Érintőkijelző nem lesz, de a kapacitív zónákat lehet simogatni. És ami igen bíztató, már ami a stratégiát illeti, hogy nem a klasszikus (értsd: felhasználó-túráztató) DRM-et részesítik előnyben, hanem valamiféle vízjelezést.
Bő cikket kapott az Asus egy érdekes koncepciójáért az indexen. Az okosok tudni vélik, hogy az emlegetett eszköz inkább egy duplakijelzős notebook-féle, a kijelzője ugyanis "hagyományos", (a csillogós multitouch nem éppen ebook-barát), s mint ilyen, bizony jó eséllyel zabálni fogja az áramot. Viszont az is tény, hogy az Asus a netbookokkal egyszer már alágyújtott a hagyományos notebookpiacnak. Elhangzott idén karácsony, és 2010 is mint lehetséges piacra lépés, sőt, az MSI is megjelenhet egy hasonló szerkezettel.
És ne feledkezzünk meg a Plastic Logicról, a még jobb, még forradalmibb olvasók gyártójáról, akit már pont egy éve is körülhozsannáztunk. Az idénre már csak a partnerkeresést és a pilotozást vállalták, a megjelenést 2010-re ígérik. Az üzleti felhasználókat célozzák meg a nagy, hajlékony alapokra épített eInk kijelzőjükkel, teljes office állománytámogatással, klasszikus publikációformátumból pedig pdf-et és epubot eszik majd a szerkezet. De hogy ne csak üzleti anyagokkal lehessen kitömni, szövetkeztek a Barnes&Noble-lel.
Ez utóbbi egy izgalmas játékos lehet a piacon, lévén hat éve folyamatosan ő a legnagyobb könyvkereskedő a nagy vízen túl, a választéka pedig már most több, mint kétszerese az Amazonénak. De ami a legizgalmasabb, nem akarnak bemenni az Amazon "csak saját eszközzel" csapdájába, és epub formában kínálják a könyveiket, bármire, ami azzal elbír. Nem szerelemből gondolják ezt csinálni. A "brit tudósok" szerint ugyanis az Amazon bevételének ötöde a felhasználók 5%-tól származik, akik jól képzettek, jól keresnek, és jól fogyasztanak, azaz ideális felhasználói az e-könyv olvasóknak.
Szóval érdekes időknek nézhetünk elébe. Az e-könyv piac dübörög, már ahol teheti. Igaz az évi pártízmillió dolláros forgalom még sehol sincs a papírkönyvek 30+ milliárdjától, de még az iTunes 2 milliárd környéki forgalmától sem, de az azért elmondható, hogy aki ebből kimarad az lemarad.
Utolsó kommentek