A manapság kapható, széles körben elterjedt e-könyv olvasók (Sony PRS, Amazon Kindle, Bookeen, Koobe) mind az E-ink Vizplex e-papír kijelzőjét használják.
A kijelző apró cellákat tartalmaz, amelyben fekete és fehér pigmentek találhatóak, és ezek elhelyezkedésétől függően látunk fehér, fekete vagy szürke árnyalatos képpontokat. Mivel a kijelző állapota csak akkor változik, ha elektronikus behatás éri, a kép fenntartása nem igényel energiát. Az e-könyv olvasók egy töltéssel általában 7-8000 lapozást bírnak, és a fogyasztást nem befolyásolja, hogy egy-egy oldalt mennyi ideig jelenítünk meg.
Az alábbi teszt során Bookeen Cybook e-könyv olvasót használtam, amely 6"-os E-ink Vizplex kijelzővel van felszerelve 600x800-as felbontású, 4 szürkeárnyalatból álló képeket tud előállítani. Bár a szürkeárnyalatok számában vannak különbségek, az itt olvasottak valószínűleg a többi e-könyv olvasóra is állnak.
A kijelző mérete egy kisebb könyvnek felel meg. Ha nem valamilyen speciális, nagyobb kijelzőt igénylő dokumentumot szeretnénk megjeleníteni (pl. A4-esre formázott PDF), olvasás szempontjából ez a méret teljesen ideális. A betűméret minden készüléken állítható, így a kijelző mérete ilyen szempontból nem befolyásolja az olvasási élményt. A mellékelt képek során a gyári beállításhoz képest kisebb betűméretet használtam.
Ahogy az a képeken is látszik, a kijelző alapvetően nem hófehér, sokkal inkább az újrahasznosított WC-papír színére hasonlít. A kontraszttal ennek ellenére nincs probléma, a betűk megfelelően láthatóak, bár egyes érintőkijelzőkkel kapcsolatban gyakori panasz, hogy rontanak a képminőségen.
A kijelző képe összetéveszthetőségig hasonlít a papírra. Ahogy a mellékelt első két képen látható, a képe napfényben is tökéletesen, papírszerűen olvasható, és nem csak szemből, minden irányból teljesen jól látható (egyes képekre kattintva megnézheted őket nagyobb méretben). A kijelző csak minimálisan tükröződik, azt is csak abban az esetben, ha közvetlenül belevilágítasz, így a gyakorlatban a tükröződés semmilyen formában nem zavaró.
A 166 dpi-s felbontás olvasáshoz teljesen megfelelő, a karakterek nem pixelesek, csak nagyon közelről, kifejezetten keresve láthatóak a pixelek (vagy nagyításban, mint az alábbi képen).
A könyvekben szereplő, jellemzően fekete-fehér ábrák megjelenésének minősége kiváló, a színes képek messziről nézve szintén megfelelőek, bár közelről itt már jelentős minőségromlás látszik.
Annak érdekében, hogy az előző oldal szellemképe ne maradjon a kijelzőn, lapozáskor egy rövid időre minden képpont az ellenkező állapotába kerül át. Ezt egy rövid fekete villanásként érzékeljük, amely minden alkalommal jelentkezik, amikor váltunk az oldalak között. A villanás ugyan nem zavaró, de egyes készülékeken (mint például a Cybookon) lehetőség van kikapcsolni. Ilyenkor természetesen fennáll annak a veszélye, hogy az előző oldal tartalma halványan a képernyőn marad. Ez a jelenség különösen a nagyobb fekete területek esetén észlelhető, de jelentkezése esetén sem különösebben zavaró. A fenti képen a Cybook indulásakor megjelenő második oldalon jól látszik a jelenség: előző oldal nyoma halványan ott maradt.
A Cybook leírásában nem találtam üzemeltetési hőmérséklettel kapcsolatos információkat. A hőmérséklet azonban mind télen, mind nyáron jól látható hatással van a kijelző működésére. A nyári melegben (különösen ha légkondícionált szobából érkezünk) a kijelző képe helyenként halovány lesz, mintha kifogyóban lenne a tinta a nyomtatóból, amivel a papírra nyomtattunk. Bár a képe ilyenkor is olvasható, első alkalommal ez igen ijesztő tud lenni a tulajdonos számára. Télen, a hidegben a kijelző képe megfelelő, a lapozás azonban olyan, mintha lassított felvétellel lenne lejátszva. Ez nem jelent hosszas várakozást, de a lapozást figyelve érezhető a különbség.
Bár vannak a technológiának kisebb gyerekhibái, ezek egyike sem különösebben zavaró. Az e-papír kijelző valóban papírszerű, minden irányból és minden amúgy olvasásra alkalmas fényviszony mellett jól látható, és jelenlegi formájában is mindenkinek ajánlani tudom.
Utolsó kommentek